Rekrutacja do przedszkola i klasy pierwszej Dni wolne Dla rodziców uczniów kl. VIII SP Nauka na odległość kontakt z nauczycielami Pedagog szkolny Zarządzenia Organizacja pracy szkoły 2020/2021 - Czarnowice Dowozy do szkoły Lista dzieci w oddziałach przedszkolnych

,, Kilka słów od pedagoga szkolnego dla rodziców”

Czas pandemii to niezmiernie problematyczna sytuacja, zarówno dla Państwa, Waszych dzieci, a także pracowników naszej szkoły. Uczniowie na szczęście kontynuują naukę zdalnie, według planu lekcji, który dostosowany jest do ich możliwości. Należy pamiętać, że czas spędzony przed ekranem komputera nie zrekompensuje im chwil spędzanych w szkole. Teraz to rodzic pełni główną rolę we właściwie wszystkich sferach życia swojego dziecka. Kolejne tygodnie mogą okazać się prawdziwym testem Waszej wytrzymałości. Długotrwałe przebywanie w domu, wpływa zarówno na dorosłych, jak i na dzieci, z pewnością każdy rodzic to zauważył. Zmiany w zachowaniu podopiecznych są naturalnym następstwem izolacji od środowiska rówieśniczego. Takie sytuacje jak sprzeczki, bunt czy niechęć do nauki mogą się pojawiać, ale musicie państwo zachować spokój i rozładować skumulowane emocje młodych ludzi, którzy sami nie potrafią sobie z nimi poradzić. Chcą w ten sposób wyrazić niepewność w obliczu nowej, nieznanej, a jakże groźnej sytuacji. Martwią się, tak jak my wszyscy i nie zawsze właściwie okazują ekspresję swoich odczuć. Wszystko, czego nasze pociechy potrzebują tak naprawdę znajduje się w ich domach, to miłość, ciepło i troska rodziców. Rodzice wspierajcieich zarówno  w codziennych obowiązkach jak i w panowaniu nad swoimi emocjami. Jako rodzice starajcie się zapewnić dziecku jak najlepsze warunki do nauki zdalnej. Spróbujcie przekonać dzieci, że wszystkoniebawem wróci do normalności, aWasze opanowanie pozwoli im skupić się na obowiązkach szkolnych. Jednak nic za wszelką ceną, nie zmuszajcie ich krzykiem czy siłą.  Drodzy Rodzice proponuję w takiej sytuacji opracować wspólnie z dzieckiem opcjonalny plan dnia. Pozwoli on na uporządkowanie życia ucznia w nowej sytuacji. W obliczu pandemii i przymusowego siedzenia w domy to zrozumiałe, że dzieci wolą obejrzeć film z rodziną niż się uczyć, więc taki plan uporządkuje te sprawy. Rolą dorosłych jest zapewnienie im poczucia bezpieczeństwai racjonalnej organizacji dnia. Nie zapominajmy, że nauka w domu nie jest taka jak nauka w szkolna, bowiem jest wiele czynników, które mogą je rozpraszać.

Czas spędzany teraz w domu to idealna okazja do odbudowania więzi rodzinnych. Może warto go wykorzystać właśnie na to?

W razie problemu, pytań czy zwyczajnej chęci porozmawiania z drugą osobą, służę pomocą codziennie do godziny 15.00 pod szkolnym numerem telefonu.

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia z hasłem #zostańwdomu

Pedagog szkolny Sabina Kwiatkowska